Tip berguna

Komputer permainan murah 2018: PC buatan siap dibina di AliExpress

Pin
Send
Share
Send
Send


Artikel ini akan membincangkan perhimpunan permainan 2018 - 2019 untuk pemproses Intel, jadi jika anda adalah penyokong AMD, maka kami telah menyediakan satu artikel berasingan mengenai pemasangan PC berdasarkan pemproses Ryzen (amat disyorkan!).

Mari kita mulakan dengan konfigurasi minimum yang diperlukan, dan kemudian kemungkinan naik taraf akan diterangkan. Tetapi jika belanjawan membenarkan anda, maka anda segera dapat membeli komponen yang lebih kuat, yang juga akan dipertimbangkan.

Untuk membina komputer anda sendiri untuk permainan, anda perlu memahami perkara berikut:

  1. Adakah anda ingin menaik taraf perkakasan anda di masa hadapan, betapa mudahnya peningkatan ini,
  2. Pemproses yang mana untuk memilih untuk motherboard tertentu dan kad video yang dipasangkannya, supaya mereka berfungsi sebagai satu unit,
  3. Permainan apa yang anda merancang untuk bermain sekarang dan perkara-perkara baru yang anda ingin periksa,
  4. Adakah anda merancang untuk overclock pemproses, atau tidak menarik untuk anda dan bahkan tidak mahu menyelidikinya. Pemilihan komponen juga bergantung pada ini dan penjimatan yang ketara adalah mungkin.

Pada hari ini, pada tahun 2018, permainan rangkaian seperti medan pertempuran 1-5, PUBG, Fortnite, Melarikan Dari Tarkov, Skuad, SCUM adalah popular, FarCry 5 yang cantik baru-baru ini telah dibebaskan (sudah lewat, secara semulajadi). Masih tidak cukup mainan lama The Witcher 3 dan lain-lain projek yang sama menarik.

Perhimpunan belanjawan minimum untuk permainan pada tahun 2018

Mari kita mulakan dengan membina komputer, yang sangat diperlukan untuk permainan moden. Ia akan membolehkan anda bermain pada tetapan sederhana dalam kebanyakan permainan dan mendapatkan FPS yang selesa (kadar bingkai sesaat), keseronokan lulus tanpa membunuh grafik menjadi sifar.

Mari kita mulakan dengan motherboard. Chipset Intel semasa ialah Tasik Kopi. Papan induk untuk pemproses ini perlu dipilih. Ia mempunyai nama Z370, B360, H310. Jika anda merancang untuk overclock, maka hanya Z370 mahal yang akan dilakukan. Sekiranya overclocking tidak diperlukan, maka H310 sudah cukup. Soket mereka kini 1151 v2.

Kenapa Coffee Lake? Oleh kerana pemproses bagi mereka boleh dihantar lebih murah, dan pada masa yang sama mereka lebih berkuasa, kerana Generasi ke-8. Dan pada masa akan datang, anda boleh meningkatkan dengan lebih mudah.
Jika anda membina komputer pada chipset yang lebih tua, maka pemproses lemah akan dikenakan bayaran lebih banyak. Dan sebagai peraturan, generasi sebelumnya lebih buruk dalam kecekapan tenaga, pemanasan, dan lain-lain.

Jadi, jika kita tidak memerlukan kemungkinan overclocking, maka kita mengambil mana-mana motherboard termurah yang mempunyai H310 atas namanya. Kami tidak melihat semua jenis slogan pengiklanan. Ini semua penipuan pemasaran. Mereka akan hampir tidak berbeza, kecuali harga.

Sekiranya anda ingin menyimpan seberapa banyak yang mungkin, maka anda tidak memerlukan sebarang antaramuka sebelah kiri, atau "slays" dan 100,500 port USB yang tidak akan digunakan. Anda hanya perlu melekat pemproses biasa, kad video, sekurang-kurangnya 16Gb RAM (untuk pemula anda boleh melekat 8Gb, tetapi dapat meningkatkannya) dan pemacu SSD.

Berdasarkan yang tersebut di atas, saya mendapat pemasangan awal yang awal:

  • CPU i3 8100 BOX (ini adalah pemproses quad-core kopi Lake generasi ke-8). Pemproses tanpa indeks "K" (pada akhir) tidak boleh overclocked, dan oleh itu mereka lebih murah. Jika kami tidak merancang untuk mengatasi prosesor, maka tidak ada gunanya membayar overpaying. Begitu juga dengan motherboard. "BOX" bermaksud bahawa perlu ada yang lebih sejuk dalam kit, yang akan cukup untuk mengekalkan suhu operasi biasa,
  • Motherboard: kami mengambil yang paling murah pada chipset H310, contohnya ASUS PRIME H310M-D. Jika anda mahu dengan 4 slot untuk RAM, anda boleh mengambil ASUS TUF B360-PRO GAMING,
  • Kad Video: GeForce GTX 1050Ti 4Gb Radeon RX 570 4Gb (ini adalah kad video minimum yang akan menarik permainan 2019 dengan FPS dan grafik yang selesa). GTX 1050Ti 4Gb jauh lebih lemah pada harga yang sama. Jika anda mahukan GTX, maka 1060 6Gb lebih baik.

Lebih buruk daripada 1050Ti dan Radeon RX 570 4Gb, anda tidak sepatutnya mengambilnya. Jika belanjawan awal membolehkan, anda boleh mengambil GTX 1060 hingga 6Gb. Ia jauh lebih baik daripada 1050Ti 4Gb dan sedikit lebih baik daripada RX 570.

Petua kami: selamatkan dan beli GTX 1060 pada 6Gb. Sama ada mengambil Radeon RX 570 8Gb atau 4Gb (ia lebih murah dan prestasinya lebih tinggi daripada 1050Ti).

Pengilang tidak begitu penting. Tumpukan hanya pada jumlah peminat, 2 peminat - pilihan terbaik. Jika di masa depan anda memutuskan untuk menggunakan 1070Ti, 1080 atau 1080Ti yang digunakan, maka di sana anda sudah dapat memberi perhatian kepada membina dengan tiga peminat.

Pemproses i3 8100 akan berfungsi dengan baik dengan kedua-dua 1050Ti, 1060 dan RX 570. Dalam sesetengah permainan, kad video akan berdiri terbiar (jika anda memasang 1060), dan dalam sesetengah permainan, sebaliknya ia akan terbiar pemproses (jika anda meletakkan 1050Ti).

RAM: DDR4, 2 jalur 8Gb dengan kekerapan 2400-2666 MHz. Kami mengambil mana-mana yang termurah, contohnya, "Corsair 8Gb DDR4 PC4-21300 (2666 MHz)", atau "Samsung 8Gb DDR4 PC4-19200 2400MHz OEM". Semakin tinggi kekerapan, semakin baik. Kekerapan boleh ditingkatkan secara manual dalam BIOS papan induk. Sebagai contoh, jika anda membeli pada frekuensi 2400 MHz, maka mudah untuk mengubahnya menjadi 2666 MHz. Ia tidak masuk akal untuk membeli trim yang lebih mahal - tidak akan ada perbezaan, anda hanya membayar lebih (anda akan menjadi "mangsa" pemasaran, tidak lebih).

SSD dengan 120Gb dan unit bekalan kuasa dengan 500-550 watt, jika anda meletakkan GTX 1080Ti di masa depan, anda juga boleh mengambil 700 watt.
PSU yang baik:
- ZALMAN ZM500-TX (500 W, 80 Plus)
- Chieftec Proton BDF-750C (750 W, 80 Plus Gangsa).

Mengapa lebih baik untuk mengambil SSD dan bukannya pemacu keras 1-2Tb? Oleh itu, untuk melihat seberapa cepat Windows, program dan permainan akan dimuat (kelajuan muat turun dalam permainan rangkaian kadang-kadang penting untuk hasil pertempuran). Anda perlu mendapatkan sensasi yang menyenangkan dari pemuatan pantas pada mulanya, untuk merasakan keselesaan prosesnya. Windows, perisian yang diperlukan dan beberapa permainan dengan mudah akan sesuai dengan SSG 120Gb, dan anda akan sentiasa mempunyai masa untuk membeli HDD.

Tetapi jika anda memutuskan untuk menjimatkan wang dan mengambil HDD dan bukannya SSD, maka kami boleh mengesyorkan pemacu keras Seagate BarraCuda untuk 1TB (seperti hijau, 3.5 ", SATA 3.0 (6Gbps), 7200 rpm, 64 MB penampan).

Kes yang manakah yang perlu diambil? Ya, pada dasarnya, mana-mana yang akan sesuai dengan semua komponen. Sekiranya anda ingin menyimpan, itu adalah sangat murah Aerocool AERO-300 FAW. Ia agak menyenangkan untuk wang itu, dengan penutup sebelah telus dan sejuk dimasukkan. Daripada minus: logam nipis (lihat ulasan di YouTube). Terdapat penampilan yang sama Zalman n3 - ia adalah kualiti yang lebih baik, logam tebal, mempunyai 3 penyejuk yang lengkap dengan lampu latar LED, tetapi juga lebih mahal, tentu saja.

Perhimpunan yang diterangkan di atas adalah sangat mudah untuk ditingkatkan (dikemaskini kemudian). Pemproses boleh digantikan dengan 6-teras Kopi Tasik i5 8400, dan kad video dengan 1070Ti atau 1080. Ia dapat dengan mudah mengatasi mereka. Malah 1080Ti boleh dipasangkan dengannya. Tetapi bersamaan dengan 1080Ti, masih disyorkan untuk meletakkan raksasa i7 8700k. Dan ini sudah menjadi kesenangan yang sangat mahal.

Oleh itu, cadangan kami untuk meningkatkan lagi: penggantian pemproses i3 8100 dengan i5 8400, dan kad video dengan GTX 1080 yang digunakan, atau RTX 2060 yang baru. Ini akan mencukupi selama beberapa tahun. Dalam kes ini, papan induk tidak perlu diubah. Jadi anda faham pemproses i5 8400 adalah sama dalam prestasi kepada i7 7700 generasi masa lalu, tetapi ia lebih murah dan mempunyai proses pembuatan terkini.

Dari masa ke masa, 16Gb RAM tidak lagi cukup. Kemudian kami menjual 2 bar ini untuk 8Gb, dan kami membeli 2 bar untuk 16Gb. Anda perlu menjualnya kerana di papan kekunci yang paling murah pada chipset H310 biasanya terdapat 2 penyambung untuk kurungan. Jika anda mula-mula membeli "ibu", di mana terdapat 4 penyambung untuk RAM (biasanya pada chipset B360 atau Z370, yang jauh lebih mahal), maka anda hanya boleh membeli 2 lagi jalur 8Gb supaya terdapat hanya 4 jalur 8Gb, iaitu. secara keseluruhannya, maka 32Gb.

Adalah penting untuk segera menetapkan 2 atau 4 bar supaya RAM berfungsi dalam mod saluran dwi, maka kelajuannya jauh lebih tinggi dan ini mempunyai kesan yang sangat ketara pada FPS dalam permainan. I.e. Ia tidak digalakkan untuk membeli hanya satu bar pada 16Gb, atau satu bar pada 32Gb. Pastikan anda meletakkan 2 pada 8Gb, atau 2 pada 16Gb, dengan baik, atau 4 pada 8Gb. Jika tidak, permainan anda akan melambatkan walaupun pada pemproses atas dan kad video.

Berikut ialah video mengenai membina i5 8400 + GTX 1080 dengan ujian permainan:

Pada tahun 2019, konfigurasi semasa PC permainan pada Intel

Semua permainan akan pergi pada tetapan ultra pada 1080p dan pada tetapan tinggi pada 1440p, dengan FPS yang selesa.

CPU Intel Core i5 9400F (Coffee Lake, LGA1151 v2, 6 teras),
Kad Video: GeForce RTX 2060 6Gb (atau RTX 2060 8Gb Super),
Motherboard apa-apa pada chipset Z390,
RAM 16Gb (2 jalur 8Gb setiap satu) dengan kekerapan 3000Mhz,
Bekalan kuasa pada 500 - 600 watt.

Jika anda ingin bermain dengan selesa di ultras dalam resolusi permainan aliran 1440p +, kemudian ambil: i5 9600k + RTX 2080 8Gb.

Perhatian! Oleh kerana kenaikan harga pemproses Intel pada penghujung musim panas tahun 2018, sudah pasti untuk mempertimbangkan pemasangan PC pada pemproses AMD Ryzen: Ryzen R3 1600, R3 2200G, R5 2600, R7 1700 dan R7 2700x dari AMD. Generasi ini berfungsi dengan baik dari segi prestasi dan lebih murah daripada Intel.

Adakah pemproses pelayan yang lebih tua masih relevan?

Sebenarnya bukan kata yang betul. Faktanya ialah dalam tahun-tahun kebelakangan ini, dengan pengeluaran pemproses baru, produktiviti belum berkembang. Intel Core i7 2600K (generasi kedua), yang dikeluarkan pada tahun 2011 (.), Sama sekali tidak kalah dengan pemproses moden generasi kelapan. Dalam pemasangan yang dicadangkan dengan AliExpress, analog pelayan Core i7 mempunyai parameter yang serupa, dan ada juga yang melampaui prestasi 2600K yang sama. Untuk sistem kuasa yang sama dengan komponen baru, anda perlu membayar sekurang-kurangnya 5 kali lebih banyak, jadi pilihan kami jelas. Memandangkan trend terkini, perhimpunan dari China tidak akan kehilangan kaitannya sekurang-kurangnya beberapa tahun lagi.

Penyejukan CPU

Semua kit siap sedia dilengkapi dengan penyejuk untuk pemproses. Mereka biasanya yang paling mudah, tetapi mereka akan cukup untuk mereka yang tidak merancang untuk menikmati overclocking. Untuk eksperimen dengan peningkatan produktiviti, kami mengesyorkan tambahan membeli sesuatu yang lebih serius. Majelis yang siap tidak terlalu panas, dan dari segi pelesapan haba mereka hampir sama dengan rakan desktop.

Apa yang anda perlukan untuk membeli?

Bahagian yang hilang dari PC siap ialah kad video, bekalan kuasa, memori dan kes. Kami tidak mengesyorkan memilih kad video pada AliExpress - mereka sama ada lemah untuk permainan moden atau sepenuhnya palsu.

Oleh kerana tergesa-gesa dengan perlombongan, terdapat kekurangan dalam pasaran untuk kad video baru, dan harga mereka jelas terlalu mahal. Kad grafik yang paling kuat yang boleh dibeli dengan harga yang agak berpatutan ialah GTX 1050 TI pada 4 GB. Persembahannya cukup untuk permainan yang selesa dalam projek-projek moden pada tetapan tinggi, tetapi mungkin dalam setahun kad video ini akan kehilangan kaitan. Kami mengesyorkan supaya anda melihat dengan lebih dekat kad video yang digunakan pada tahap GTX 970, yang untuk harga yang sama akan memberikan prestasi yang lebih baik.

LGA 2011: Huanan X79 Delux, Intel Xeon E5 2660 v2, 16 GB RAM

Perbezaan utama antara perhimpunan ini dan yang sebelumnya adalah pemproses 10-teras 10-teras yang lebih kuat. Mereka juga menambah pendinginan pemproses yang baik dan 16 GB RAM, yang boleh diperluaskan sehingga 32 GB. Keajaiban ini berharga $ 340, tetapi untuk prestasi yang sama dengan komponen baru, bersiaplah untuk memberi sekurang-kurangnya $ 2,000.

Dalam pendapat kami yang sederhana, prestasi seperti PC rumah akan menjadi berlebihan. Sudah tentu, terdapat pilihan perhimpunan yang lebih berkuasa, tetapi mereka memerlukan pesanan magnitud yang lebih tinggi.

Komputer perjudian paling murah pada tahun 2018 pasti siap dibina di AliExpress. Tiada yang lebih menguntungkan pada masa ini tidak dapat dijumpai. Untuk wang yang disimpan, anda boleh membeli, sebagai contoh, kad grafik yang lebih produktif dan melupakan keperluan untuk menaik taraf komputer selama beberapa tahun.

Majelis yang sedia dibuat diperiksa untuk operasi sebelum penghantaran, dan bagi pelanggan perkhidmatan ini menawarkan perlindungan. Iaitu, anda boleh mengembalikan wang sekiranya ada masalah dengan pembelian.

Kami telah mengatur semua tawaran terbaik dalam katalog perhimpunan PC pada pemproses pelayan. Bahagian ini dikemas kini, jadi selalu ada tawaran terbaik pada harga terendah. Untuk kemudahan, kami membahagikan komponen ke dalam kategori: murah sehingga 200 dolar, pertengahan anggaran hingga $ 300 dan penyelesaian yang paling produktif.

Masih berfikir tentang memilih komponen baru? Tulis pendapat anda dalam komen.

Kad video

Stabil FPS adalah kunci kemenangan. Untuk sebahagian besar, ia bergantung kepada kad video. Apabila membina PC permainan yang kuat, anda memerlukan kad yang baik. Apabila memilih model yang betul, perhatikan hakikat bahawa keperluan sistem dalam permainan semakin meningkat setiap tahun. Jika anda tidak meninggalkan rizab kuasa, maka untuk bermain pada kelajuan maksimum dalam item baru, anda perlu dikemas kini sekali setahun. Kad video dalam sistem permainan boleh menelan belanja sehingga 70% daripada jumlah anggaran.

Bagaimana untuk menentukan kuasa kad video?

Apabila memasang unit sistem, anda boleh membandingkan parameter kad video untuk masa yang lama, tetapi jadual prestasi permainan adalah paling fasih. Ia menunjukkan berapa banyak bingkai sesaat kad yang dikeluarkan dalam permainan yang berbeza pada tetapan grafik maksimum dan resolusi 2560x1440 piksel.

Bingkai sesaatGTX 1070GTX 1080GTX 1080 TiRTX 2060RTX 2070RTX 2080
The Witcher 3: Wild Hunt73881138099117
Pubg6276978188106
Subnautica72851078396106
Jauh subuh subuh baru70851118192117
Battlefield 570831037591109
Lagu kebangsaan485875566481
Bayangan penculik makam516281626885
Horizon Forza 465811007389104
Call of Duty: Black Ops 45263908696108
Syaitan May Cry 571861128292117
Assassin's Creed III Remastered9912115773123156

Selain resolusi tinggi, anda memerlukan FPS yang baik: minimum adalah 30 bingkai, tetapi dengan penunjuk ini anda dapat melupakan permainan yang nyaman. Bingkai standard 60 sesaat sudah menjadi permainan yang menyenangkan, tapi pada tahun 2019 terdapat banyak model pemantau di pasaran yang dapat memberi lebih banyak lagi.

Bilangan bingkai sesaat dipaparkan bergantung pada kad monitor dan video. Skrin itu sendiri membolehkan anda memaparkan lebih banyak bingkai, dalam spesifikasi teknikal parameter ini ditunjukkan sebagai Hz atau Hz - hertz, kadar penyegaran gambar.

Jika monitor anda mempunyai 60 hertz dan kad menghasilkan 90 FPS, anda tidak akan perasan perbezaan dengan mata anda, kerana gambar maya akan dikemas kini 90 kali sesaat, dan yang sebenar hanya akan menjadi 60. Tetapi perbezaan tindak balas kawalan agak ketara. Jika monitor anda mempunyai 144 Hz, dan kad video menghasilkan kurang, sebagai contoh 100, maka anda akan melihat keseluruhan ratus bingkai.

Sekarang, monitor dengan frekuensi yang semakin meningkat telah menjadi lebih mudah dibanding sebelum ini, dan tidak ada gunanya menyimpannya. Adalah lebih baik untuk mengambil skrin dengan 144 Hz - gambar akan menjadi lebih menyenangkan, dan dalam permainan dalam talian anda akan mendapat kelebihan kerana kawalan sensitif.

FPS sederhana

Jadual menunjukkan purata FPS. Ia tidak stabil dalam permainan dan sentiasa turun naik antara 15-25% dalam setiap arah, bergantung kepada beban dalam adegan tiga dimensi tertentu. Jika jadual menunjukkan 100 bingkai, maka pada kenyataannya mungkin terdapat pengambilan sehingga 75-80 bingkai. Pada nilai tinggi seperti ini, ini tidak ketara, tetapi jika purata adalah 60 bingkai, maka drawdown hingga 45 anda akan dapati dengan pasti.

Jika kad menghasilkan 40 atau kurang FPS, maka anda pasti tidak boleh mengambilnya. Atau bersiaplah untuk berkompromi pada tetapan.

Ciri permainan rangkaian

Tidak ada permainan berbilang besar dalam jadual, kecuali Anthem dan PUBG - mereka sangat segar dan keperluan sistem mereka agak tinggi. Dan inilah mainan klasik lain seperti World of Tanks, Dota 2, CS: GO, League of Legends, World of Warcraft, dan sebagainya. Mereka telah dibangunkan untuk masa yang sangat lama dan mempunyai permintaan yang sangat rendah untuk sistem anda. Permainan semacam ini boleh dijalankan walaupun pada peti sejuk atau bangku.

Pemilihan kad video

Seperti yang dapat anda lihat dari meja, kad baru dari NVIDIA berfungsi dengan baik dengan skrin resolusi tinggi. Mereka mempunyai teras CUDA yang terbina dalam, berguna untuk permainan dengan sokongan untuk mengesan ray - teknologi baru untuk mempamerkan cahaya realistik.

Juga, kad siri RTX berfungsi hebat dengan realiti maya. Untuk cermin moden, kuasa yang luar biasa diperlukan. Sebagai contoh, HTC Vive dengan resolusi total dua skrin 2880x1600 lebih menuntut daripada monitor 2K yang sama.

NVIDIA GeForce RTX 2080 adalah asas permainan PC muktamad. Kad ini cukup kuat untuk tidak memikirkan perkara baru untuk 2-3 tahun akan datang. Sehingga akhir tempoh ini, dia akan menghadapi apa-apa permainan pada tetapan "ultra".

Jangan lupa bahawa jadual di atas adalah tepat hanya dengan kuasa pemproses yang mencukupi. Ia berfungsi seperti ini: bilangan FPS hampir tidak terhad, iaitu, kad video akan berfungsi pada 100% dan memberi maksimum. Tidak banyak bergantung kepada kuasa pemproses, ia sepatutnya cukup. Sebagai contoh, dalam permainan yang sama, Intel Core i7-9700K dan Intel Core i9-9820X ​​boleh mengeluarkan FPS yang sama dengan kad yang sama. Ini kerana kuasa mereka berlebihan untuk permainan biasa.

Dengan peningkatan resolusi permainan, beban pada pemproses, bukan sahaja pada kad video, meningkat. Model pemproses lama dan rendah perlu dibuang segera, mereka tidak akan berfungsi. Untuk komputer tahap ini, Intel Core i5-9600K atau Intel Core i7-9700K sangat sesuai. Ini adalah pemproses permainan; mereka tidak mempunyai benang tambahan yang diabaikan oleh permainan.

Kernel atau kekerapan?

Untuk permainan moden, anda memerlukan sekurang-kurangnya 4 teras, tetapi kami membina sebuah komputer yang berkuasa, jadi mari bermula dengan 6 - Intel Core i5-9600K. Pemproses ini menggabungkan dua konsep rumit - teras dan frekuensi. Dia mempunyai enam teras, dan kekerapan boleh diselaraskan.

Malah permainan moden yang paling menuntut tidak memerlukan lebih daripada lapan benang pengkomputeran. Selain itu, 4 daripadanya melakukan 80% pengiraan, dan baki 4 hanya 20%. Semakin tinggi kekerapan, lebih efisien pemproses; jumlah teras juga mempengaruhi ini. Tetapi kepekaan tidak selalu sama. Iaitu, CPU dengan 4 teras dan 3.5 GHz tidak selalu lebih produktif daripada 6 teras dengan kekerapan 2.0 GHz. Ia bergantung kepada seni bina teras, teknologi proses dan faktor teknikal yang kompleks.

Tetapi secara umum, untuk memahami ini tidak perlu sama sekali, cukuplah untuk mengetahui bahawa anda tidak perlu membeli model pemproses lama.

RAM

DDR3 meninggal dan digantikan oleh DDR4. Komputer permainan lama di DDR3 masih agak kompetitif, tetapi membina yang baru di platform lama adalah idea yang tidak baik. Jumlah minimum memori untuk jurutera sistem permainan adalah 8 GB. Benar, kini beberapa permainan berjaya mengambil lebih banyak, dan jumlah yang disyorkan adalah lebih baik untuk meningkat kepada 16 GB.

Что такое частота и зачем она нужна?

Частота – основной параметр скорости работы памяти. Чем он выше, тем лучше. DDR4 начинается с 1600 MHz. Но если уж мы собираем компьютер в 2019 году, то начальной частотой должна быть 2133 MHz. Эта частота определяет пропускную способность.

Например Intel Core i7-9700K с памятью до 2666 MHz обладает пропускной способностью = 21 328 МБ/с. (Частота х 8(байт)).

Что такое тайминги и вольтаж?

Не вдаваясь в технические подробности, тайминг – это время отклика определенного участка памяти. Чем меньше – тем лучше.

Вольтаж влияет на температуру нагрева планок. Обычно память – это самое надежное место компьютера и перегрева практически не бывает. Так что этот параметр не столь важен. Sebaliknya, ia menunjukkan kualiti selat dan tahap overclocking kilangnya. Semakin rendah voltan, lebih baik.

Adakah saya memerlukan radiator?

Seperti yang dinyatakan di atas, memori terlalu panas tidak mengerikan, ia adalah unsur yang agak sejuk. Jadi radiator hanyalah unsur hiasan. Dalam pakej ini, tali ingatan kelihatan lebih baik daripada kepingan textolite biasa. Kes-kes permainan moden sering dibuat dengan penutup sampingan yang telus, yang bermaksud bahawa bahagian dalamnya juga harus cantik.

Penyimpanan - SSD dan HDD

Pemacu SSD sangat mudah. Ia lebih cepat daripada HDD biasa, tidak menghasilkan bunyi bising. HDD mempunyai cakera pada gelendong dan kepala laser di dalam, yang dalam satu cara atau bergerak lain dan membuat bunyi. Tetapi untuk meninggalkan mereka sama sekali tidak berbaloi. SSD agak mahal jika anda mengira semula harga untuk 1 GB. Oleh itu, lebih baik menyimpan fail anda pada HDD, dan memasang program, sistem dan permainan pada SSD.

Untuk kelajuan maksimum, anda boleh menyambungkan faktor bentuk pemacu SSD M.2. Model utama format ini boleh membaca / menulis kelajuan sehingga 3.5 GB / s, iaitu 7 kali had untuk SATA biasa. Tetapi hanya model teratas dari Samsung dan Kingston yang mempunyai kelajuan ini.

Penyelesaian HYPERPC

Jurutera HYPERPC melakukan kerja untuk anda dalam pemilihan dan tata letak semua komponen. Memasang PC tidak akan lagi menimbulkan persoalan.

Barisan permainan komputer profesional yang direka untuk permainan 2K tanpa batasan.

HYPERPC HAF dikuasakan oleh pemproses Intel Core i7-9700K, ia mempunyai 8 teras dan kekerapan 3.6 GHz. Ia boleh memberikan operasi yang stabil untuk sebarang permainan moden. Kemungkinan overclocking menjadikannya relevan untuk bertahun-tahun yang akan datang. Kad grafik NVIDIA GeForce RTX 2080 menyampaikan kira-kira seratus FPS dalam semua permainan moden pada tetapan grafik maksimum dalam resolusi 2K. Dalam gudangnya juga pemacu SSD m.2 dari Kingston dengan 3.5 GB / s legendaris. Pemasangan sistem dan permainan akan berlaku secara serta merta. Perhimpunan sedemikian adalah optimum untuk permainan rumah dalam 2K tanpa aliran.

Pandangan HYPERPC dengan pemproses Intel Core i9-9900K yang kuat bukan sahaja dibuat untuk permainan, tetapi juga untuk aliran. Kerikil seperti ini mempunyai 8 teras dan 16 benang, serta kekerapan jam 3.6 GHz dengan kemungkinan overclocking hingga 5 GHz. Kad grafik NVIDIA GeForce RTX 2080 berkuasa yang sama mempunyai memori video GDDR6 8 GB. Ia membolehkan anda menyambung sehingga empat skrin serentak. Kuasa sedemikian cukup untuk tidak mengubah satu komponen untuk 2-3 tahun akan datang. Komputer dicipta bukan sahaja untuk permainan, tetapi juga untuk pemprosesan video dan streaming.

Model HYPERPC 280X dikuasakan oleh pemproses Intel Core i7-9700K. Tetapi tidak seperti model HAF, ia mempunyai kad grafik NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti. Ia lebih berkuasa daripada versi yang lebih muda dan mempunyai lebih banyak ingatan. Dalam model ini, RAM berkembang, terdapat 36 GB dan ini adalah 4 jalur dari setiap 8 GB - kelajuan maksimum! Kingston A1000 SSD dengan kelajuan menulis tulis / membaca mempunyai kapasiti 960 GB. Ini cukup untuk koleksi besar permainan dan program. Ia juga bernilai mengatakan bahawa semua komputer dalam siri ini dilengkapi dengan sistem penyejukan air HYPERPC WaterCooling 240 RGB. Kaedah pelesapan haba ini jauh lebih cekap daripada udara biasa dan lebih senyap. Kipas berkualiti tinggi menghasilkan bunyi minimum walaupun pada beban maksimum.

HYPERPC CRYSTAL adalah model utama dalam siri ini. Ia berfungsi dengan pemproses Intel Core i9-9900K. Kerikil ini mampu menarik beberapa tugas yang sukar sekaligus. Kuasa sedemikian diperlukan untuk streaming permainan atas pada tetapan grafik maksimum. 8 terasnya dengan frekuensi jam sehingga 5.0 GHz akan membantu memastikan tahap pengekodan video tertinggi. Kad grafik NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti juga menghadapi skrin resolusi 4K, tetapi pada 2K ia menghasilkan 120 FPS pada tetapan tertinggi dalam mana-mana permainan. Model ini dilengkapi dengan pemacu SSD yang luas untuk tahun 1920 GB. Ini cukup untuk melupakan keperluan untuk membersihkan tempat untuk permainan baru untuk masa yang lama. Perhimpunan ini akan memberi anda FPS maksimum dalam semua produk baru untuk beberapa tahun akan datang.

Penyediaan kes

Oleh itu, untuk komputer kerja, sekurang-kurangnya peranti yang berguna untuk anda:

  1. Perumahan dengan bekalan kuasa,
  2. Mikropemproses dengan lebih sejuk,
  3. Gris haba (pada penyejuk yang datang dengan mikropemproses, lapisannya telah digunakan)
  4. Motherboard
  5. Kad video (ia mungkin di papan induk, ia akan disepadukan, dalam kes ini terpulang kepada anda untuk mengambil atau tidak mengambil kad video berasingan),
  6. Modul ingatan
  7. Pemacu keras
  8. Papan kekunci
  9. Tetikus.

Kami akan cuba untuk memilih sistem yang lebih munasabah, dengan mengambil kira gabungan harga, kuasa dan kualiti terbaik, sementara tidak melupakan kemungkinan meningkatkan komputer (naik taraf) pada masa akan datang. Kami memutuskan untuk membuat beberapa soalan untuk anda, apa yang anda perlu perhatikan ketika membeli. Secara bersyarat, memilih PC, anda perlu menjawab 6 soalan:

  1. Bagaimanakah monitor sesuai untuk tugas anda?
  2. Adakah papan induk boleh dipercayai dengan berkesan dengan komponen lain PC?
  3. Adakah mikropemproses sesuai untuk permohonan anda?
  4. Berapa banyak RAM sepatutnya?
  5. Komputer untuk permainan moden atau untuk kerja?
  6. Kapasiti apa yang anda perlukan cakera keras?

Pilih monitor

Pertama, sama seperti ketika melakukan pembelian peralatan lain, anda perlu membuat anggaran yang tepat: menetapkan tahap belanjawan tertinggi, yang anda siap untuk meningkatkan jika diperlukan - untuk mendapatkan yang terbaik yang sesuai dengan kebutuhan anda. Tanpa ini, proses pemilihan boleh berlangsung selama-lamanya.

Pada langkah kedua, anda harus memutuskan sama ada monitor baru akan menjadi satu-satunya di meja anda yang digunakan untuk melaksanakan pelbagai tugas, atau sama ada ia akan menjadi yang kedua dan akan digunakan hanya untuk permainan tanpa permintaan yang teruk pada kualiti gambar - jenis matriks yang sesuai untuk anda bergantung kepadanya. Kadang-kadang terdapat kes-kes apabila seseorang itu terlibat dalam foto, video atau grafik dengan penuh minat, tetapi tidak menyangkal dirinya keseronokan menghabiskan beberapa jam bermain permainan, ingin mendapatkan peranti berkualiti tinggi "untuk semuanya dan sekaligus". Kemudian pilihannya adalah terhad dan mudah dipermudahkan. Begitu juga, jika pembeli hanya memerlukan monitor paling berani di pasaran, dan untuk semua kekurangannya, dia sudah bersedia untuk menutup mata, walaupun terdapat banyak kelemahan ini.

Pilih motherboard

Di sini kita mempunyai soalan yang paling penting: "membeli sistem berdasarkan pemproses dari Intel atau AMD?" Kami tidak akan memberikan argumen yang memihak kepada produk syarikat.

Anda tidak perlu memasang mikropemproses yang kuat pada papan induk yang paling anggaran, kerana motherboard tidak dapat menahan beban yang besar untuk jangka masa yang lama. Dan sebaliknya, mikroprosesor paling lemah tidak memerlukan motherboard mahal, kerana ia adalah pembaziran wang.

Papan induk mesti dipilih selepas semua komponen lain untuk komputer telah dipilih, kelas yang mana motherboard harus dihidupkan dan penyambung apa yang seharusnya dihidupkan untuk menyambungkan peranti yang dipilih harus bergantung pada kebanyakan komponen.

Faktor bentuk motherboard

Nampaknya ini bukan nuansa paling berat, tetapi lebih baik untuk memulakan secara khusus dengannya. Setuju, kerana jika anda memilih papan yang paling sesuai, tetapi ia tidak masuk ke dalam kes itu?

Terima kasih kepada pelbagai faktor bentuk papan induk, komputer kini boleh dipasang dalam apa jua bentuk. Anda tidak perlu mengambil kes format menara midi besar-besaran jika anda memerlukan sistem bersaiz kecil, yang akan ditempatkan di niche meja.

Dan jangan berfikir bahawa sistem kecil adalah prestasi terhad. Sekarang, dalam kes bersaiz kecil, anda juga boleh memasang sistem yang kuat, dan terima kasih kepada kes moden, penyejuk dan kecekapan tenaga mikropemproses hari ini, terlalu panas tidak mengancamnya.

Papan induk yang optimum

Sekarang anda tahu perkara asas yang anda perlukan mengenai motherboard dan anda boleh memilih model yang sesuai untuk diri sendiri. Tetapi saya masih akan memberi anda cadangan.

Untuk komputer pejabat, multimedia atau permainan komputer kelas pertengahan, motherboard murah pada soket 1151, 1155, 1366 adalah sesuai.

Untuk komputer permainan yang berkuasa, lebih baik untuk mengambil motherboard pada soket 2011 dengan sistem kuasa pemproses yang berkuasa.

Pilih RAM

Mula-mula anda perlu mengetahui jenis RAM yang menyokong motherboard anda. Anda boleh melakukan ini di laman web pengeluar atau hanya dengan memandu nama papan ke dalam enjin carian. Jika papannya agak baru, kemungkinan besar ia akan menjadi DDR3 atau DDR4. Kemudian, perlu ditentukan dengan jumlah.

Jumlah yang anda perlukan untuk memilih daripada keperluan anda. Contohnya, untuk Windows 10, lebih daripada 4 GB RAM disyorkan, tetapi lebih banyak memori yang dimiliki komputer, lebih banyak lagi untuk aplikasi berfungsi. Bagi permainan, projek moden memerlukan 8 GB dan lebih tinggi.

Sekarang mengenai frekuensi. Jika komputer adalah pejabat, maka ingatan dengan sekurang-kurangnya beberapa ciri harus muncul. Jika komputer direka untuk permainan atau aplikasi menuntut, kekerapan harus setinggi mungkin (tetapi dalam kemampuan motherboard anda).

Ia juga bernilai mengetahui jika motherboard anda menyokong mod memori saluran dual atau quad. Sekiranya ia menyokong, maka lebih baik untuk membeli bilangan jalur yang sepadan dengan jumlah terkecil. Jadi, dalam mod dwi-saluran, dua jalur 8 GB akan bekerja agak lebih cepat daripada satu pendakap 16 GB.

Apabila memasang beberapa slot RAM, lebih baik bahawa mereka semua mempunyai jumlah dan kekerapan yang sama, dan sebaik-baiknya juga pengilang. Pilihan terbaik adalah satu set beberapa jalur dalam satu pakej.
Dapatkan ingatan jenama terkenal: Corsair, Crucial, HyperX. Ia tidak jauh lebih mahal, tetapi jauh lebih baik. Di antara jenama yang lebih ekonomik, anda boleh mengesyorkan: AMD, GeIL, Goodram, G.Skill, Team, Transcend.

Pilih pemproses

Mikropemproses adalah komponen pengkomputeran utama di mana kelajuan keseluruhan komputer bergantung. Oleh itu, biasanya, apabila memilih konfigurasi komputer, pada mulanya mereka memilih mikropemproses, dan kemudian segala-galanya.

Semua mikropemproses, tanpa mengira pengeluar, berbeza dengan bilangan teras, benang, kekerapan, saiz cache, kekerapan RAM yang disokong, kehadiran teras video bersepadu dan beberapa parameter lain.
Prestasi mikropemproses juga sangat bergantung pada kekerapannya, di mana semua teras mikropemproses beroperasi.

Komputer biasa untuk menaip dan mengakses web, pada dasarnya, mempunyai mikropemproses dengan frekuensi kira-kira 2 GHz.

Komputer multimedia atau permainan kelas menengah sesuai untuk mikropemproses dengan frekuensi kira-kira 3.5 GHz.

Untuk permainan besar atau komputer profesional, mikropemproses dengan kekerapan lebih dekat kepada 4 GHz diperlukan.

Dalam sebarang kes, semakin tinggi kekerapan mikropemproses, lebih baik, dan kemudian melihat keupayaan kewangan.

Semakin banyak bilangan teras dan kekerapan mikropemproses, semakin besar penggunaan tenaga. Juga, penggunaan tenaga sangat bergantung kepada proses pembuatan. Yang lebih nipis proses pembuatan, semakin rendah penggunaan kuasa. Perkara utama yang perlu diambil kira adalah bahawa mikropemproses yang kuat tidak boleh dipasang pada motherboard yang lemah dan ia memerlukan bekalan kuasa yang lebih berkuasa.

Mikropemproses moden mengambil dari 25 hingga 220 watt. Parameter ini boleh dibaca pada pembungkusan mereka atau di laman web pengeluar. Parameter motherboard juga menunjukkan penggunaan kuasa mikropemproses yang direka untuk.

Pelesapan haba mikropemproses dianggap sama dengan penggunaan kuasa tertinggi. Pelesapan haba juga diukur dalam watt dan dirujuk sebagai pakej suhu Kuasa Reka Bentuk Thermal (TDP). Mikropemproses moden mempunyai TDP dalam lingkungan 25-220 watt. Cuba pilih mikropemproses dengan TDP yang lebih rendah. Pelbagai jenis TDP adalah 45-95 watt.

Pilih kad grafik

Kad video adalah salah satu peranti komputer penting yang digunakan untuk menukar maklumat grafik ke dalam imej, dan paparan yang akan datang. Hari ini, pada kenyataannya, penyesuai video terbina dalam dibina ke dalam setiap mikropemproses, tetapi jelas tidak mencukupi untuk permainan menuntut moden, kerana untuk permainan dan program 3D anda tidak boleh lakukan tanpa kad video yang diskret, dan untuk memilihnya dengan betul, anda perlu mempunyai idea tentang apa itu prinsip, dan untuk tujuan dan tugas apa yang diperlukan.

Biasanya, kad video berprestasi tinggi secara besar-besaran mempunyai penggunaan tenaga yang besar, oleh itu, apabila memilih kad video, anda perlu memberi perhatian kepada nuansa ini terlebih dahulu. Mana-mana kad video mempunyai keperluan kuasa tertentu untuk bekalan kuasa komputer. Untuk mengetahui keperluan PSU yang memerlukan keperluan kad video, perlu melihat sifat teknikal kad video dalam lajur "Keperluan untuk PSU (W)", dan bandingkan penunjuk ini dengan kuasa bekalan kuasa.

Selain kuasa, kad video ke bekalan kuasa juga mempunyai satu keperluan kecil - kuasa tambahan, yang memerlukan kad video berprestasi tinggi yang besar. Dalam kes ini, bekalan kuasa mesti mempunyai penyambung yang sesuai untuk sambungannya. Untuk memeriksa sama ada PSU boleh memberi kuasa tambahan kepada kad video, anda perlu melihat lajur "Kuasa tambahan" dalam sifat teknikal kad video, dan lihat sama ada bekalan kuasa mempunyai penyambung yang sepadan dalam sifat teknikalnya dalam lajur "Penyambung kuasa PCI-Express".

Selepas kajian terperinci mengenai ciri dan teknologi penyesuai grafik, kami akan kembali ke tujuan yang diperlukan. Jika anda memerlukan penyesuai grafis yang produktif, maka kad video berasaskan AMD adalah pilihan terbaik, tetapi jika anda memerlukan kad grafik berprestasi tinggi untuk permainan moden dengan grafik yang lebih baik dan sokongan untuk teknologi terkini, maka versi kad video adat berdasarkan chip syarikat paling sesuai. NVIDIA. Apabila memilih kad video, anda tidak sepatutnya lupa untuk memberi perhatian kepada sifat teknikal di atas, dan memilih pilihan yang lebih berbanding dengan kos dan prestasi.

Pilih bekalan kuasa

Bekalan kuasa adalah komponen paling penting dalam mana-mana komputer peribadi, di mana kebolehpercayaan dan kestabilan pemasangan anda bergantung. Pasaran mempunyai banyak pilihan produk dari pelbagai pengeluar. Setiap daripada mereka mempunyai dua atau tiga baris dan lebih, yang juga termasuk model sedozen, yang serius membingungkan pembeli. Ramai yang tidak mengambil perhatian terhadap isu ini, oleh itu mereka sering membayar lebih banyak kuasa dan "loceng dan peluit" yang tidak perlu.

Unit pembekalan kuasa adalah peranti yang menukarkan voltan tinggi 220 V dari cawangan kepada nilai yang sesuai untuk komputer dan dilengkapi dengan set penyambung yang perlu untuk menyambung komponen. Nampaknya tidak rumit, tetapi membuka katalog, pembeli dihadapkan dengan sebilangan besar model yang berbeza dengan sekumpulan ciri yang sering tidak dapat difahami. Sebelum bercakap mengenai pilihan model tertentu, kami akan menganalisis ciri-ciri yang utama dan apa yang perlu diperhatikan di tempat pertama.

Parameter utama.

  1. Faktor bentuk. Dalam rangka untuk bekalan kuasa agar sesuai dengan kes ini, anda mesti memutuskan faktor bentuk berdasarkan parameter kes unit sistem itu sendiri. Dimensi PSU dalam lebar, ketinggian dan kedalaman bergantung kepada faktor bentuk. Kebanyakan masuk ke dalam bentuk bentuk ATX untuk casis piawai. Dalam microATX kecil, FlexATX, desktop, dan unit sistem lain, unit yang lebih kecil dipasang, seperti SFX, Flex-ATX, dan TFX.
    Faktor bentuk yang perlu didaftarkan dalam ciri-ciri kes itu, dan di atasnya anda perlu mengemudi ketika memilih PSU.
  2. Kuasa. Ia bergantung kepada kuasa yang komponen anda boleh dipasang di komputer anda, dan dalam kuantiti apa.
    Adalah penting untuk mengetahui! Nombor pada bekalan kuasa adalah jumlah kuasa ke atas semua talian voltannya. Oleh kerana pemproses utama dan kad video adalah pengguna utama elektrik di komputer, talian bekalan utama ialah 12 V, apabila terdapat 3.3 V dan 5 V untuk membekalkan beberapa komponen motherboard yang dilengkapi dengan slot pengembangan, bekalan kuasa untuk pemacu dan port USB. Penggunaan kuasa mana-mana komputer pada baris 3.3 dan 5 V adalah tidak penting, oleh itu, apabila memilih bekalan kuasa untuk kuasa, anda harus sentiasa melihat ciri "kuasa pada garis 12 V", yang idealnya sedekat mungkin dengan jumlah kuasa.
  3. Penyambung untuk menyambung komponen, kuantiti dan set yang bergantung kepada sama ada anda boleh, sebagai contoh, kuasa konfigurasi multiprosesor, sambungkan pasangan atau lebih banyak kad video, pasang pemacu keras sedozen, dan sebagainya.

Penyambung utama, kecuali ATX 24 pin, adalah:

  1. Untuk kuasa pemproses, ini adalah 4 pin atau 8 penyambung pin (yang terakhir boleh dilipat dan mempunyai rekod 4 + 4 pin).
  2. Untuk kuasa kad video - 6 pin atau 8 penyambung pin (8 pin paling kerap dilipat dan ditetapkan 6 + 2 pin).
  3. Untuk menyambungkan pemacu SATA 15-pin
  4. Tambahan:
  5. 4pin jenis MOLEX untuk menghubungkan HDD warisan dengan antara muka IDE, pemacu cakera yang sama dan pelbagai aksesori pilihan, seperti bass semula, peminat dan banyak lagi.
  6. Floppy 4-pin - untuk menyambungkan cakera liut. Ia sangat jarang hari ini, jadi penyambung sebegini sering datang dalam bentuk penyesuai dengan MOLEX.

Pilihan tambahan

Ciri-ciri tambahan tidak sama pentingnya dengan yang utama dalam soalan: "Adakah PSU ini akan berfungsi dengan PC saya?", Tetapi mereka juga penting semasa memilih, kerana menjejaskan kecekapan unit, tahap bunyi dan kemudahan sambungan.

  1. Sijil 80 PLUS mentakrifkan kecekapan operasi unit bekalan kuasa, kecekapan (kecekapan)
  2. Jenis sistem penyejukan. Низкий уровень тепловыделения блоков питания с высоким КПД, позволяет применять бесшумные системы охлаждения. Это пассивные (где нет вентилятора вообще), либо полупассивные системы, в которых вентилятор не вращается на небольших мощностях, и начинает работать, когда БП становится «жарко» в нагрузке.
  3. Отстегивающиеся кабели (модульная конструкция). Очень удобно, когда не нужно держать в корпусе весь пучок кабелей, а подключить только все необходимые. Кроме того, извлечь блок питания системного блока намного проще, особенно для полностью модульных, т.к. частично модульные идут с впаянными основными проводами.

Как выбрать?

Итак, в первую очередь нужно узнать, сколько ваш компьютер потребляет энергии?

  1. Самый тяжелый, «хардкорный» и наиболее точный способ, это изучить обзоры комплектующих, где измеряется реальное энергопотребление каждого компонента в нагрузке. Не все хотят этим заниматься, вникать в такие тонкости, поэтому этот метод мы оставим для опытных пользователей (для которых и гайд этот не особо нужен).
  2. Способ попроще — выяснить эту характеристику на официальном сайте производителя комплектующих, или в характеристиках товарных карточек DNS.

Основная нагрузка в любом ПК, это центральный процессор (CPU) и видеокарта, поэтому подбирать мощность блока питания нужно исходя именно из их энергопотребления. Segala-galanya, HDD, SSD, jalur ingatan, peminat dan sebagainya, "makan" elektrik sangat sedikit - beberapa watt. Penggunaan kuasa HDD jarang melebihi beban 5-7 W, SSD bahkan kurang dari 0.5 hingga 3 W, bergantung kepada model. Peminat 0.5 -1.5 W.

Penggunaan kuasa CPU boleh dibandingkan dengan pakej haba (TPD), yang ditetapkan dalam semua model tanpa pengecualian. Tidak semestinya benar dan tepat, kerana, kerana Penggunaan kuasa sebenar mungkin sedikit kurang, tetapi seberapa baik panduan akan pergi. Biasanya nilai tetap. Misalnya, yang paling biasa - 65 watt, 95 watt, 125 watt.
Kuasa kad video boleh didapati dalam spesifikasi cip spesifik yang dibina. Jika anda menghadapi masalah dengan masalah ini, maka terdapat kaedah yang sangat mudah, tetapi kasar dan kekok untuk menentukan penggunaan kad video maksimum - ini adalah untuk mengira penyambung + kuasa pada slot PCI-E. Muatkan Spesifikasi untuk Penyambung:

1.6 pin - 75 W
2.8 pin - 150 W
3. Slot pengembangan untuk PCI-E - 75 watt.

I.e. ia mudah: jika kad video anda mempunyai satu 6 pin dan satu 8 pin, maka ini adalah maksimum 150 + 75 + 75 = 300 watt.
Sekali lagi, ini adalah cara yang sangat kasar, tetapi jika anda tidak dapat mencari apa-apa data, anda boleh menggunakannya sebagai pilihan terakhir.

Oleh itu, anda mendapati penggunaan pemproses anda, kad video, kira-kira menggambarkan berapa banyak komponen lain yang akan mengambil tenaga, menyimpulkan serbuk malangnya. Dengan menambah data ini, anda akan mendapat tahap maksimum penggunaan kuasa unit sistem anda. Sekarang kita mengambil angka ini dan untuk bekalan kita membuang 20-30% lagi dari atas, supaya beban beban bekalan kuasa anda tidak membeku pada keupayaannya, tetapi sesuai dalam 40-80% dari kuasa maksimumnya.

Pengalaman peribadi saya

Persoalan meningkatkan PC saya timbul pada Disember 2018, apabila saya menyedari bahawa untuk kerja saya, PC lama saya tidak cukup sama sekali.

Dan PC lama sudah berusia 7 tahun pada masa itu. Yang berkhidmat tanpa kerosakan tunggal, bekerja 7 hari seminggu, 24 jam sehari. Saya faham bahawa waktunya akan datang tidak lama lagi.

Minggu 2 melihat banyak pilihan di kedai dalam talian, dan menyedari bahawa untuk unit sistem untuk tujuan saya, 100,000 tidak akan mencukupi. Atau beli komputer yang lemah dan cuba untuk menguatkannya dari masa ke masa.

Secara kebetulan, seorang kawan menasihati saya, "Lihat perkakasan pelayan. Walaupun sudah tua, ia boleh bekerja lebih lama daripada komponen baru. Dan pada harga mereka 2-3 kali lebih murah. "

Selepas nasihat ini, perkara pertama yang saya lakukan adalah pergi ke Yandex dan YouTube. Terdapat banyak bahan di mana 80% daripada pautan tidak sah. Dan cadangan spesifik "Kenapa lebih baik untuk mengambil e5-2680 daripada e5-2690 (sebagai contoh, saya sudah bertanya soalan saya sendiri)", "kedai mana yang lebih dipercayai dan yang tidak", "apa yang menjamin komputer akan berfungsi, dan tidak memecah 1 -2 hari ", saya tidak menemui sebarang soalan untuk diri saya sendiri.

Topik yang diumumkan di forum. Setiap nasihatnya sendiri.
Saya memutuskan untuk pergi dengan cara yang sukar. Setelah melihat selusin kedai di Ali, beberapa ratus video di YouTube, banyak topik di forum, saya sedar bahawa salah satu daripada motherboard yang paling masuk akal untuk perkakasan pelayan adalah Huanan, mengapa?

  1. sokongan untuk sejumlah besar pemproses.
  2. sokongan untuk m.2 SSD, ini adalah salah satu faktor penting untuk bekerja dengan program yang memerlukan kelajuan.
  3. Faktor bentuk ATX, yang bermaksud 4 slot untuk RAM - bagi saya, semakin banyak yang lebih baik (sekarang dari 64GB, saya mempunyai purata 25-30 dimuat, dan ini hanya permulaan).
  4. Penyejuk baik untuk chipset dan MOSFET (kuasa pemproses), yang tidak penting dengan pemasangan PC yang kuat.

Ya, nama itu sangat menakutkan, memandangkan kos pembelian.
Setelah menentukan Kedudukan ibu pada Ali, saya tidak membuat template besar pada CD (Content Downloader parser), yang, melalui pencarian di aliexpress, mencari kedai yang menjual Huanan.

Terdapat lebih daripada 100 kedai. Langkah kedua saya membuat penapis untuk parameter berikut:

1. Berapa lama kedai itu
2. Bilangan ulasan positif dan negatif.
3. Berapa banyak pengikut yang mempunyai kedai (Setuju, jika anda tidak suka kedai, anda tidak melanggannya) Dan sekiranya kedai adalah perhatian, dalam kebanyakan kes, anda akan melangganinya)

Berdasarkan hasil maklumat ini, saya mengenal pasti 5 kedai di Ali.

Langkah seterusnya ialah pemilihan peralatan yang saya perlukan.

Dan sekali lagi saya berpaling kepada CD untuk mendapatkan bantuan. Saya menyusun "bilangan pesanan", dari 5 kedai yang pertama saya mengutip pautan ke barang yang dibeli dari setiap penjual, dan di dalam setiap produk saya mengeluarkan maklumat, terutamanya mengenai pemproses.

Menurut maklumat yang diterima, saya menerima senarai utama soket untuk proses itu, dan ia adalah seperti berikut: 1151, 1155, 1366, 2011.

Dan di sini saya berpaling ke CD untuk bantuan, dari intel sebenar laman web yang mengumpulkan senarai semua produk, dengan ciri-ciri mereka dalam Excel (contoh produk https://ark.intel.com/en/products/64583/Intel-Xeon-Processor-E5 -2680-20M-Cache-2-70-GHz-8-00-GT-s-Intel-QPI-)

Saya mendapat banyak model peratus. Dia mula menghalau mereka. Pertama sekali, perkara-perkara yang tidak sesuai dengan saya di soket dihapuskan. Seterusnya pergi spesifikasi teknikal. Oleh kerana komputer tidak memilih selama 1 tahun, saya mencari bilangan teras / benang maksimum, model dengan frekuensi tinggi, dipilih dengan penggunaan kuasa yang rendah, dan pada masa yang sama dengan TDP paling rendah, saya tidak mahu lakukan dari bilik (di mana komputer sekarang) Afrika

Saya menganalisis segala-galanya, saya menyedari bahawa pilihan terbaik untuk saya adalah 4 model

  • Xeon® E5-2680 - 8 16 - 3.10 GHz
    https://ark.intel.com/en/products/64583/Intel-Xeon-Processor-E5-2680-20M-Cache-2-70-GHz-8-00-GT-s-Intel-QPI-
  • Intel® Xeon® Processor E5-2690 - 8 16 - 2.90 GHz
    https://ark.intel.com/en/products/64596/Intel-Xeon-Processor-E5-2690-20M-Cache-2-90-GHz-8-00-GT-s-Intel-QPI-
  • Intel® Xeon® E5-2680 v2 - 10 20 - 2.80 GHz
    https://ark.intel.com/en/products/75277/Intel-Xeon-Processor-E5-2680-v2-25M-Cache-2-80-GHz-
  • Intel® Xeon® E5-2690 v2 - 10 20 - 3.00 GHz
    https://ark.intel.com/en/products/75279/Intel-Xeon-Processor-E5-2690-v2-25M-Cache-3-00-GHz-

Seperti yang dapat dilihat dari ciri-ciri, v2 adalah keluarga pemproses, lebih kukuh dalam teras, tetapi sedikit lemah dalam kekerapan. Tetapi saya berhenti tepat pada 4 model ini

Dan untuk kali ke-8, saya berpaling ke CD (maaf, tetapi ini adalah tugas saya, bekerja dengan pengumpulan data automatik :)). Untuk semua produk yang didapati dari 5 kedai, untuk pemproses yang saya perlukan, saya mengumpulkan pautan dalam 2 bentuk:

1. menyusun barangan dengan "kuantiti pesanan"
2. menyusun barangan pada "harga minimum"

Tetapi sekali lagi, ia tidak membebankan parsing pertama. Kita semua tahu pembantu Ali, radar Ali dan alat penyemak imbas lain yang memantau harga.

Sebagai contoh mudah, kit yang saya beli untuk 21,000 kini 28,000 "di saham". Oleh itu, jangan lupa gunakan pembantu untuk memantau harga!

Seterusnya mendapatkan maklumat manual tentang ulasan. Pada dasarnya saya melihat ulasan yang negatif.

Mengapa? Selalunya dalam keadaan yang kontroversial, orang Cina akan mengembalikan wang penuh atau sebahagian daripada wang itu, dengan permintaan "Rakan, tolong tinggalkan saya 5 bintang, dan saya akan membuat pampasan".

Tetapi jika semakan negatif (1, 2, atau 3 bintang), ulasan semacam itu akan menjadi kenyataan.
Dan di sini, menurut model yang saya dapati, daripada 5 kedai, Wusson Store ternyata menjadi yang paling mencukupi. Ada barang dengan jumlah pesanan 200, 300, 500 buah, dan semua ulasan, Vouson hanya memiliki 1-2% negatif, sementara yang lainnya memiliki 10-20%. Dan harga agak sesuai dengan saya berbanding dengan penjual lain. Adakah ada yang lebih murah? Ya, terdapat pendatang baru kepada Ali, atau mereka yang mempunyai 50% ulasan negatif. Saya tidak akan membeli apa-apa dari penjual seperti itu, walaupun untuk 1 dolar.

Itu sahaja, saya memutuskan di kedai. Sekarang saya mempunyai soalan, tapi jenis kit yang harus saya beli? Nampaknya v2 mempunyai lebih banyak teras, tetapi sebaliknya, v1 mempunyai lebih banyak frekuensi. Mula menganalisis harga.

Dan saya sedar bahawa v2 adalah 15-20% lebih mahal daripada v1. Dan saya memutuskan untuk diri sendiri. Tidak ada gunanya membayar overpaying untuk tambahan 2 benang, lebih menguntungkan untuk membeli v1, dan untuk wang yang Seconomil - beli pendinginan ke pemproses.

Dan segera kit https://en.aliexpress.com/store/product/HUANAN-deluxe-X79-LGA2011-motherboard-CPU-RAM-combos-set-Xeon-E5-2680-C2-RAM-64G bergegas ke mata saya -4 / 318004_32835518454.html

Ya, walaupun ada E5-2680 v2, tapi saya tertarik pada saat ini dengan 64GB RAM.

Segera di kepala saya dilahirkan lagi idea, "Bagaimana jika anda mencari produk ini di papan buletin tempatan". Dan saya naik ke olx (lembaga untuk Ukraine, di negara-negara lain papan buletin saya).

Ya, saya menjumpai penjual yang juga mempunyai laman web dan bukan baru kerana ia tidak pelik. Dia mempunyai banyak set, dan di antara mereka adalah yang menarik minat saya. Tetapi pada masa itu ia 5000r lebih mahal.

Tetapi sememangnya secara tidak sengaja, ketika saya melihat papan induk (di papan yang saya cari khusus untuk nama huanan), saya mendapati penjual yang mempunyai 12pcs ddr3 16gb 1600 dalam stok, dengan harga murah - 2500r. Dan di sini kalkulator itu terlibat dalam kepala. 4 * 2500 = 10,000
45,300-10,000 = 35,300, kos kit motherboard + peratus + menara mini Cina. Dan saya menyedari bahawa saya perlu mencari kit tetapi untuk bahagian-bahagian. Saya melihat, memandang dan mendapati kit lain pada vouson yang sama

Ya, kit ini mempunyai pemproses 8-teras, tapi ketika saya menemukan kit ini, biaya 21.000, dengan mempertimbangkan biaya pengiriman.

Kami menghidupkan kalkulator sekali lagi: 21,000 untuk set + 10,000 untuk RAM di huckster setempat, kami mendapat 31,000 - 45,000 = 14,000 ekonomi
Apa saya kalah? 2 teras tetapi dalam kekerapan 0.3 GHz peratus lebih kuat.

Dan saya menyedari bahawa ini lebih menguntungkan, walaupun jika 21,000 sudah mempunyai 4 * 4 = 16GB RAM. Seribu, slot RAM ini boleh diletakkan pada hari hujan.

Semua ujian ini membawa saya hampir 1 tahun. Mengapa begitu lama? Sama ada bekerja, atau takut membeli dari orang Cina, maka tidak ada cukup wang. Tetapi "Waktu pesanan: 03:18 Nov. 27 2018 "Saya membungkus dan memerintahkan yang saya dapati, untuk 21,000

Sepanjang perjalanan, membayar Yandex dengan wang, sebelum tahun baru, mereka mempunyai cashback 5%, dan 1000r kembali kepada saya dalam Yandex

Sebelum menempah, saya menjelaskan kepada orang Cina, "Jika saya memesan kit ini daripada anda, bolehkah anda menulis harga belian pada pakej 120-130 dolar?". Orang Cina menjawab saya "Kawan, anda mahu kita mengisytiharkan $ 120 ke hak kastam? OK kawan, tidak ada masalah. "
Dengan cara ini saya berkeliling had kastam. Orang Cina menulis $ 120 pada pakej pertama, dan 5 pada pakej lain.

Pakej ini datang kepada saya pada 01/19/04. Tidak akan ada cuti, akan datang lebih cepat 2 kali. Tetapi tahun baru, Krismas dan cuti lain menjejaskan masa penghantaran.

Apabila kit dari China tiba, perkara pertama saya pergi dan membeli bekalan kuasa dan kad video, dan mula memasang komputer.
Adakah terdapat sebarang kesukaran semasa perhimpunan? Tidak, segala-galanya dalam bahasa Inggeris biasa sama ada pada papan induk dan dalam arahan, juga dengan gambar. Dikumpul dalam 30 minit.

Mula-mulanya saya mula mengerjakan perhimpunan dengan 16Gb Ozu, dan menyedari bahawa ini tidak cukup untuk saya.
Saya memesan seminggu dari huckster 4 slats setempat untuk 16GB RAM. Selepas 2 hari, RAM datang kepada saya, saya memasangnya pada komputer saya, dan semuanya baik-baik saja sehingga ketika ini saya mula menjalankan template yang sangat rumit pada zennoposter untuk menjana video. Pemproses mula boot dan hangat. Tetapi ya, ini diharapkan dengan radiator Cina.

Di sini, saya mula menganalisis pilihan pendinginan yang berbeza untuk pemproses. (Saya tidak akan menerangkan keseluruhan proses, tetapi anda tidak perlu membeli yang pertama)

Pilihan saya diselesaikan dengan pilihan berbeza dari Noctua.

Sekarang komputer saya dilengkapi dan berfungsi pada 100%

Tonton video itu: 5 VGA Card Gaming Termurah (September 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send